Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Kolarstwo szosowe | szosa

s24.pl > Kolarstwo > Kolarstwo szosowe

Źródło:  "s24.pl"
Sobota, 2 lipca 2016

WSiO/Kamil Sarnowski WSiO: Yauhen Sobal zwycięzcą wyścigu

(Fot. WSiO/Kamil Sarnowski)
Yauhen Sobal (Minsk Cycling Club) wygrał 27. edycję Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Białorusin zapewnił sobie zwycięstwo, dzięki sukcesowi etapowemu w Krośnie.

Sobal uciekał w zasadzie od samego początku ponad 190-kilometrowego etapu, najpierw wspólnie z sześcioma kolarzami, a na ostatnich kilometrach już tylko z młodziutkim, 19-letnim Timurem Maleevem (ISD Continental Team). Kolarz Minsk Cycling Club odskoczył od swojego rywala na ostatnich metrach etapu, pieczętując sukces na finałowym odcinku oraz zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. W Krośnie etapowe podium uzupełnił Frantisek Sisr (Klein Constantia)


W "generalce" Sobal pokonał nastolatka Maleeva oraz Jaspera Hamelinka (Metec TKH). Najlepszy z Polaków Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) zajął miejsce tuż za podium.

Sobota była ostatnim dniem rywalizacji podczas 27. odsłony Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. W klasyfikacji generalnej przed rozpoczęciem etapu różnice pomiędzy zawodnikami były na tyle niewielkie, że o wygraną mogło zawalczyć potencjalnie kilkudziesięciu kolarzy. Po starcie w Tarnobrzegu szybko uformowała się czołówka w składzie Sobal, Maleev, Johim Ariesen (Metec-TKH), Jan Ryba (Sparta Praga), Martynas Maniusis (Staki-Baltik), Sebastian Matusiak (Krismar Big Silvant) oraz Vojtech Hacecky (Whirlpool-Author). Przewaga czołówki urosła w pewnym momencie do blisko 9 minut, ale wydawało się, że peleton ma sytuację pod kontrolą.

Teren do jazdy zaczął robić się coraz trudniejszy, a pierwsze pagórki bardzo szybko zweryfikowały siły w ucieczce. W peletonie trwał natomiast pościgowy pat. Brakowało chętnych do pogoni i jeszcze na 35 kilometrów do mety, czołowa trójka "kręciła" z 8-minutowym zapasem. Ich tempo nie było zatrważające, ale pogoń nie kleiła się, co zwiększało szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej wyścigu trójki Sobal, Maleev i Hacecky. Ten ostatni mocno jednak osłabł podczas wzniesienia na Zameczek i przestał liczyć się w walce o etapowy i końcowy triumf.

Na 20 kilometrów przed metą w Krośnie, różnica pomiędzy czołem a grupką ok. 30 zawodników w dalszym ciągu oscylowała w granicach 5 minut. Pościg za dwójką rozpoczął się jednak na dobre i przy drugim wjeździe na morderczy Zameczek, przy upale sięgającym 33 stopni Celsjusza, jeszcze wszystko mogło się wydarzyć. Z 5 minut zrobiło się w błyskawicznym tempie niecałe dwie, a kolejne sekundy z przewagi Sobal-Maleev dalej uciekały. Bardzo stromy, kręty i wąski zjazd z premii górskiej posłużył jednak Białorusinowi i Ukraińcowi, którzy obronili się przed szaleńczą szarżą pogoni. Na mecie w Krośnie zostało im jeszcze niewiele ponad minutę plus bonifikaty czasowe, co wystarczyło, aby zwycięzca etapowy, 35-letni już Sobal, sięgnął także po wygraną w końcowej klasyfikacji generalnej.

Wyniki 5. etapu i końcowa klasyfikacja generalna

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 0

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda