Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Szosowe MP

s24.pl > Kolarstwo > Kolarstwo szosowe > Szosowe Mistrzostwa Polski

Źródło:  "s24.pl"
Środa, 22 czerwca 2016

s24.pl/Dariusz Krzywański MP 2016: Zapowiedź jazdy indywidualnej na czas

(Fot. s24.pl/Dariusz Krzywański)
Po kilku tygodniach przygotowań nadszedł wreszcie ten długo wyczekiwany moment, zarówno dla kolarzy, jak i kibiców. 22 czerwca o godzinie 9:30 z rampy startowej zjedzie pierwsza zawodniczka i w ten oto sposób rozpoczną się Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym 2016 Świdnica.

Pierwszego dnia zmagań, już tradycyjnie zostaną rozegrane konkurencje czasowe. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy o biało-czerwone koszulki w czasówkach na krajowym mistrzostwach walczono w 1970 roku, a złoty medal w elicie zdobył wówczas Jan Magiera. W 2016 roku rampa startowa oraz meta będą usytuowane przy zalewie Witoszówka, miejscu, które od lat związane jest z kolarstwem. Nieopodal znajduje się siedziba klubu SMS Świdnica, gdzie o rozwój kolarskich diamentów dba znakomity trener Waldemar Cebula. 13-kilometrowa malownicza trasa poprowadzi drogą w kierunku Wałbrzycha.


Z całą pewnością rywalizacja w pierwszym dniu mistrzostw zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ pretendentów do zdobycia biało-czerwonej koszulki w każdej z kategorii jest co najmniej kilku. Oczywiście największe emocje budzi wyścig elity, gdzie na starcie zobaczymy 13 kolarzy. Obrońcą tytułu z ubiegłego roku jest Marcin Białobłocki (One ProCycling), ale apetyt na to, aby powrócić na tron, ma Maciej Bodnar (Tinkoff). Trzeba jednak pamiętać, że popularny ”Bodek” dopiero wraca po kontuzji odniesionej wiosną i jego forma jest wielką niewiadomą. Z całą pewnością łatwo skóry nie sprzedadzą kolarze jeżdżący w barwach polskich zespołów, ponieważ Kamil Gradek (Verva ActiveJet) czy Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice) znajdą już smak medalu zdobytego w czasówce, lecz nadal brakuje im w kolekcji krążka z najcenniejszego kruszcu.

Niemniej ciekawie zapowiada się rywalizacja w wyścigu kobiet, gdzie zobaczymy 29 zawodniczek. Tytułu ze Strzelina broniła będzie Eugenia Bujak (BTC Lubljana), lecz spory apetyt na złoto ma znajdująca się w świetnej formie Katarzyna Niewiadoma (RaboLiv). Należy przypomnieć, że z roku na rok zawodniczka z Limanowej pnie się w górę podium na czasówkach, w 2014 roku była trzecia, rok później druga, więc teraz marzeniem jest upragnione złoto. Nie można wykluczyć, iż na 26-kilometrowej trasie dojdzie do niespodzianki, ponieważ kobiece wyścigi rządzą się swoimi prawami i często rozstrzygnięcia zaskakują największych kolarskich ekspertów, dlatego typując kandydatki do medalu weźmy pod uwagę Małgorzatę Jasińskią (Ale Cipollini) czy Katarzynę Pawłowską (Boels-Dolmans Boels-Dolman).

W młodszych kategoriach wiekowych ciekawie zapowiada się wyścig U23. O obronie tytułu myśli Szymon Rekita (Altopack – Eppela), ale zmagania orlików to doskonała okazja do tego, aby pokazać się z jak najlepszej strony dyrektorom sportowym zawodowych grup kolarskich, dlatego młodzi zawodnicy zrobią wszystko, żeby wypaść jak najlepiej. Dobry kontrakt w CCC Sprandi Polkowice mają Patryk Stosz, Michał Paluta i Piotr Brożyna, lecz nie można osiadać na laurach i trzeba realizować następne cele, a takim będzie biało-czerwona koszulka wywalczona w czasówce. O medalu w kategorii U23 marzy także Verva ActiveJet Team posyłając do boju utalentowanego Daniela Staniszewskiego.

Kategorie juniorskie, jak co roku pozostają największą zagadką, gdyż Mistrzostwa Polski są imprezą docelową i każdy z młodych kolarzy przygotowuje się do niej przez cały sezon. Tradycyjnie walka o medale przy okazji krajowego czempionatu odbywa się wśród osób niewidomych i niedowidzących. Tutaj grono faworytów otwierają, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn reprezentanci Hetmana Lublin - Marcin Polak/Michał Ładosz i Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław.

Elita mężczyzn - lista startowa

Mężczyźni U23 - lista startowa

Kobiety Open - lista startowa

Junior - lista startowa

Juniorka - lista startowa

Niewidomi i niedowidzący mężczyźni - lista startowa

Niewidomi i niedowidzący kobiety - lista startowa

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 2

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Ocena: 0

Dodano: 2016-06-22 08:37:47
Dodał: '~Anonim'

Re: MP 2016: Zapowiedź jazdy indywidualnej na czas

Elita mężczyzn 13 startujących...

Ocena: 0

Dodano: 2016-06-22 09:43:56
Dodał: '~piotr'

*

13!!??
Pani Kasia jest z Ochotnicy nie z Limanowej?

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda