Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Kolarstwo szosowe | szosa

s24.pl > Kolarstwo > Kolarstwo szosowe

Źródło:  "Informacja prasowa"
Wtorek, 4 marca 2014

Informacja prasowa Kolarskie święto na Dolnym Śląsku

(Fot. Informacja prasowa)
Sezon kolarski w Polsce rusza za niecały miesiąc. O przygotowaniach do niego, a przede wszystkim do wyścigu Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra opowiada Artur Chodor – Prezes MTB Obiszów Team i Dyrektor Wyścigu.

- Niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia sezonu kolarskiego w Polsce. To z pewnością będzie bardzo ważny sezon dla MTB Obiszów Team?


- Bardzo ważny i to z wielu przyczyn. Pierwsza z nich to organizacja wielu znaczących imprez kolarskich. W naszym kalendarzu mamy m.in. organizowany wspólnie z Polskim Związkiem Kolarskim: Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra, czyli wyścig Grupy Wyszehradzkiej – 13 maja, tradycyjnie już Memoriał Grundmana i Wizowskiego – 21-22 czerwca i mistrzostwa Polski w maratonie MTB – 13-14 września. Nowością w tym roku będzie cykl wyścigów dla amatorów, którego będziemy współorganizatorem. Do tego dochodzi Dolnośląska Międzyszkolna Liga Kolarska i kilka innych imprez. To będzie ważny sezon dla naszych szkółek. W tym roku otworzyliśmy nowe sekcje, poza tym projekt spodobał się w związku i w ministerstwie i stał się pierwowzorem do stworzenia Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa.

- Pierwszym wyzwaniem organizacyjnym będzie wyścig Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra. Dość tajemnicza nazwa, o co więc właściwie chodzi?

- To wyścig etapowy, który nawiązuje trochę do tradycji Wyścigu Pokoju. Pierwsza edycja zorganizowana została w zeszłym roku, ale miała zupełnie inną formułę niż ta tegoroczna.

Informacja prasowa (Fot. Informacja prasowa)- To znaczy?

- Przede wszystkim różnica polega na tym, że w zeszłym roku w zawodach brali udział amatorzy. W tym roku, każde z czterech państw-organizatorów ma za zadanie zaprosić po pięć ekip zawodowych. My oczywiście zapraszamy nasze, czyli : CCC Polsat Polkowice, BDC MarcPol Team, ActiveJet, Maxller i Team Wibatech. Oprócz tego wystartują dwie drużyny z dzika kartą.

- Co jeszcze zmieni się w formule rozgrywania wyścigu?

- Poprzednio kolarze startowali w Budapeszcie i bez przerwy jechali, aż do Krakowa. To był taki bardziej rajd kolarski. Tym razem dystans podzielono na pięć wyścigów klasycznych połączonych w puchar. Pierwszy rozegrany zostanie u nas, na Dolnym Śląsku. Zawodnicy wystartują w z polkowickiego rynku, a metę zaplanowaliśmy na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Później jeden etap będzie w Czechach, jeden na Słowacji i dwa na Węgrzech, z czego ostatni to kryterium uliczne w Budapeszcie.

- Zapowiada się wielkie święto kolarskie.

- Tak, to naprawdę poważna impreza. Zresztą wystarczy spojrzeć na skład komitetu honorowego. Znajdują się w nim m.in.: Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych, Wacław Skarul – Prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocław, Wiesław Wabik – Burmistrz Polkowic, Roman Jabłoński – Wójt Grębocic. Oraz samorządowcy z gmin przez, które przebiega etap. To są osoby, które bardzo zaangażowały się w organizację zawodów. Przy czym szczególne podziękowania należą się Prezesowi PZKol-u Wacławowi Skarulowi bo to w dużym stopniu jego pomysł, aby rozgrywać wyścig w takiej formule.

- Możemy coś więcej powiedzieć o tym jak będzie przebiegała trasa?

- Do przejechania będzie 170 kilometrów. Wszystko zacznie się na polkowickim Rynku. Tam właśnie zostaną zaprezentowane ekipy. Start zaplanowano na godzinę 15. W pierwszej kolejności kolarze wjadą na pętle znane z Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, czyli rejony: Grębocic, Grodowca, Rudnej, Jerzmanowej. Następnie przejadą przez Wądroże, Dziesław, Dębiec, Ścinawę, Wołów, Obornik Śląskie i właśnie od strony Obornik wjadą do Wrocławia. Przejadą przez most Milenijny, następnie ulicami Pilczycką, Królewiecką wjadą na Aleję Śląską, na której będą finiszować.

- Każdy będzie mógł przyjść tego dnia na Stadion Miejski zobaczyć finisz jednych z najlepszych kolarzy w Polsce?

- Oczywiście. Zachęcamy, żeby przyszli znacznie wcześniej. Od samego rana stadion będzie tętnił życiem. Zamknięta będzie cała Aleja Śląska, na której w pierwszej kolejności rozgrywane będą zawody dzieci. Prawdziwym hitem będzie jednak wyścig dla amatorów tzw. eliminator. I na te zawody już dzisiaj gorąco zapraszam wszystkich chętnych. Zawodnicy wystartują w 10-osobowych grupach, z której przechodzić do dalszego etapu będzie zwycięzca oraz dwie osoby z najlepszym czasem. Ten nasz eliminator będzie jednym z pięciu wyścigów w cyklu dla amatorów, o którym wspominałem. Zresztą nie tylko kolarskie atrakcje czekają tego dnia kibiców.

- Na co więc możemy jeszcze liczyć?

- Stadion zostanie zagospodarowany w dużo większym stopniu. Powstaną specjalne strefy aktywności właściwie dla każdego, bo od dzieci po seniorów. Będą prowadzone zajęcia z m.in.: aerobiku, zumby, jazdy na trenażerach. Do współpracy włączyła się także wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego, która przeprowadzać będzie dla chętnych specjalne testy wytrzymałościowe i sprawnościowe. Kto się zdecyduje, otrzyma przygotowany na tę okazję certyfikat. Ponadto wieczorem na scenie rozpocznie się część artystyczna, czyli koncert wrocławskich grup muzycznych. Będzie wesoło, bo impreza muzyczna powiązana jest z rozpoczynającymi się w tym czasie Juwenaliami. Także zapraszamy 13 maja najpierw na Rynek w Polkowicach, później na trasę, a wszystkich mieszkańców Wrocławia i nie tylko na Stadion Miejski.

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 0

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda