Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Kolarstwo przełajowe | Przełaj

s24.pl > Kolarstwo > Kolarstwo przełajowe

Źródło:  "s24.pl"
Niedziela, 1 lutego 2015

christopherjobb.de Przełajowe MŚ: Złoty Mathieu van der Poel

(Fot. christopherjobb.de)
20-letni Holender Mathieu van der Poel zdobył w czeskim Taborze tytuł mistrza świata w kolarstwie przełajowym w rywalizacji elity mężczyzn. Srebro zdobył jego rówieśnik, Belg Wout Van Aert, a brązowy medal wywalczył drugi z Holendrów, Lars van der Haar.

Z powodu niewyleczonego urazu na starcie nie pojawił się broniący tytułu Zdenek Stybar. Przed rozpoczęciem rywalizacji sporo mówiło się o szansach dwójki młodych zawodników: Holendra Mathieu van der Poela i Belga Wouta Van Aerta, którzy zrezygnowali z walki o medale w kategorii orlików i postanowili ścigać się razem z najlepszymi specjalistami w kolarstwie przełajowym.


Od startu było jasne, że o medale walczyć będą tylko reprezentanci Belgii i Holandii. Z przodu jechała trójka: Van der Poel, Van Aert i zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kevin Paulwels. Wkrótce dołączyli do nich Lars van der Haar i Tom Meeusen.

Sytuacja szybko się zmieniała. Kilka sekund przewagi uzyskał Van der Poel, za nim wspólnie jechali Pauwels i Van der Haar, nieco więcej tracili Meeusen i kolejny z Belgów, Klaas Vantornout. Na szóstej pozycji z dużą starą po trzech okrążeniach znajdował się Van Aert.

Na trzy rundy przed końcem Van der Haar tracił 12 sekund do swojego rodaka. Pauwels notował 16-sekundową stratę, a z walki o medal nie rezygnował odrabiający kolejne pozycje Van Aert (35 sekund straty w tym momencie). Tymczasem różnica między dwoma Holendrami trochę się zmniejszyła i dwie rundy przed zakończeniem rywalizacji wynosiła 10 sekund. Niecałe pół minuty tracili Van Aert i Pauwels.

Van der Poel zachowywał 11 sekund zapasu nad swoim kolegą z kadry, kiedy zawodnicy wjeżdżali na ostatnie okrążenie. Van Aert ze stratą 21 sekund podążał po jeden z medali. Młody Belg nie zadowolił się brązem i w samej końcówce zdołał najpierw dopędzić, a na finałowej prostej wyprzedzić Van der Haara. Mathieu van der Poel zdobył tytuł mistrza świata, a Van Aert sięgnął po srebrny krążek. Dla Van der Haara pozostał w tej sytuacji brązowy medal.

W rywalizacji elity uczestniczyli Mariusz Gil (22.) i Marek Konwa (37.).

Wyniki Mistrzostw Świata w kolarstwie przełajowym, Elita mężczyzn (Tabor):

1. Mathieu van der Poel (Holandia) 1:09:12
2. Wout Van Aert (Belgia) 00:15
3. Lars van der Haar (Holandia) 00:17
4. Kevin Pauwels (Belgia) 01:06
5. Klaas Vantornout (Belgia) 01:12
6. Tom Meeusen (Belgia) 01:17
7. Gianni Vermeersch (Belgia) 02:26
8. Marcel Meisen (Niemcy) 02:37
9. Philipp Walsleben (Niemcy) 02:43
10. Matteo Fontana (Włochy) 02:54
...
22. Mariusz Gil (Polska) 04:22
37. Marek Konwa (Polska) 1 okrążenie

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 1

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda