Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Kolarstwo przełajowe | Przełaj

s24.pl > Kolarstwo > Kolarstwo przełajowe

Źródło:  "s24.pl"
Sobota, 16 stycznia 2016

christopherjobb.de Przedostatnia odsłona przełajowego PŚ

(Fot. christopherjobb.de)
W niedzielę, kolarze specjalizujący się w przełajach wezmą udział w przedostatniej odsłonie Pucharu Świata w tej dyscyplinie odbywającej się w Lignieres. Utalentowany Mathieu van der Poel będzie miał silne wsparcie swojego utytułowanego dziadka, Raymonda Poulidora.

Mimo zwycięstw w takich wyścigach jak Milano-Sanremo czy Vuelta a Espana, Poulidor zapamiętany został przede wszystkim za sprawą swoich trzech drugich miejsc w klasyfikacji generalnej Tour de France. Teraz Francuz nie kryje dumy, że wnuk Mathieu odziedziczył jego geny.


- Oczywiście, że jestem z tego dumny - powiedział z rozmowie ze Sporza Poulidor. - Jest również jego starszy brat David, który był Mistrzem Holandii oraz otarł się o mistrzostwo świata, jako zawodnik kategorii U-23.

- David miał przed sobą wielką karierę, jednak dopiero wówczas zaczęliśmy dostrzegać potencjał Mathieu. Zaczął jeździć już, kiedy miał pięć czy sześć lat - wspominał Francuz. - Kiedy Mathieu miał pięć lat, wygrywał wszystko. Kiedy miał sześć lat, tak samo. Mając dwadzieścia lat, ciągle ze wszystkimi zwycięża. To niezwykłe.

- Wygrywa tak często, że pewnego dnia zapytałem, czy jeszcze potrafi powiedzieć, w ilu wyścigach triumfował. Odpowiedział, że musiało to być około 500. Ma już na swoim koncie trzy tytuły mistrza świata w przełajach oraz jeden w kolarstwie szosowym, co podkreśla, że jest kompletnym zawodnikiem. Jest szybki, dobrze jeździ w górach oraz potrafi ścigać się na czas.

Zapytany, czy van der Poel zamierza w najbliższym czasie związać swoje ambicje z kolarstwem szosowym Poulidor powiedział, że mimo wszelkich predyspozycji najprawdopodobniej jeszcze sezon lub dwa poświęci głównie przełajom.

- Jako junior został mistrzem świata i brał udział w kilku dużych wyścigach, w których obecni byli również kolarze elity. Podczas Tour of Belgium, Mathieu zajął trzecie czy czwarte miejsce za Gilbertem, To obiecujące.

- Jednak przełaje sprawiają mu tak dużą radość, że chce się im poświęcić przez najbliższe dwa czy trzy lata. Wtedy przestawi się na kolarstwo szosowe.

- Czy może zwyciężyć w wielkim tourze? Tego nie wiem. Mathieu wspina się znacznie lepiej niż Merckx, kiedy był w jego wieku. To obiecujące, jednak nie powinniśmy wybiegać zbyt daleko w przyszłość. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli mi na obserwowanie dalszych postępów moich wnuków - zakończył.

AG

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 1

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda