Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Polskie ekipy szosowe

s24.pl > Kolarstwo > Polskie ekipy szosowe

Źródło:  "s24.pl"
Poniedziałek, 16 maja 2016

s24.pl/Dariusz Krzywański Startuje wyścig Bałtyk-Karkonosze Tour 2016

(Fot. s24.pl/Dariusz Krzywański)
17 maja od prologu w Kołobrzegu rozpocznie się 24. edycja wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour. Na liście startowej widnieją nazwiska 135 zawodników reprezentujących 5 kontynentów. Nie zabraknie najlepszych ekip zawodowych z Polski – CCC Sprandi Polkowice, Verva ActiveJet Team czy Domin Sport.

24. edycja Bałtyk-Karkonosze to siedem wspaniałych etapów, których łączna długość wynosi 760 kilometrów. Kolarze zmagania rozpoczną nad Bałtykiem, gdzie 17 maja zostanie rozegrany prolog po ulicach miasta w formie kryterium ulicznego, na którym zostaną wyłonieni pierwsi liderzy poszczególnych klasyfikacji. Dzień później cała kolorowa kolumna rusza na południe Polski. Kolarze odwiedzą m.in. Tychowo, Świdwin, Brzeżno, Łobez. Na metę 194-kilometrowego etapu wybrano malowniczy Chociwel, który leży nad rzeką Krąpiel i jeziorem Starzyca. Czwartek to kolejny płaski odcinek tym razem w Wielkopolsce, Kościan – Opalenica. 177-kilometrowy etap poprowadzi przez Krzywiń, Śmigiel, Parzęczewo, Nowy Tomyśl, Kuślin.


3. etap to również urokliwa Wielkopolska. Tym razem kolarzy ugości Zbąszynek, miasto o ciekawej historii, gdzie gościli m.in. Adolf Hitler czy Józef Stalin. W 2011 roku w Zbąszynku wygrał Krzysztof Jeżowski, później przez dwa lata Grzegorz Stępniak, a w 2014 roku Mateusz Nowaczek. Ostatnią szansą dla sprinterów na zwycięstwa etapowe będzie 173.5-kilometrowy odcinek Kożuchów – Lubań. Na Dolnym Śląsku istnieje możliwość, że przy wjeździe na Plac 3 Maja peleton może się porwać, sprzyjała będzie temu lekka hopka ulokowana w końcówce. O klasyfikacji generalnej decydowała będzie tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6 km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12% oraz 6. królewski etap Piechowice – Karpacz, na którym rozegrane zostaną 4 górskie finisze w Michałowicach, na Przesiece (Droga Sudecka), Borowicach i na Przełęczy Kowarskiej.

Ciekawa trasa na start przyciągnęła spore grono kolarzy. Swój udział w wyścigu potwierdziły dwa nasze eksportowe zespoły – CCC Sprandi Polkowice oraz Verva ActiveJet Team. W ”klepniętym” składzie ”pomarańczowych” znalazło się aż trzech zwycięzców Bałtyku – Leszek Pluciński, Mateusz Taciak i Nikolay Mihaylov. Z całą pewnością każdego z nich stać na powtórzenie sukcesu. Na etapach sprinterskich prym ma wieść będący ostatnio w dobrej formie Eryk Latoń. Ósemkę startową uzupełnią – zawsze groźny Maciej Paterski, Adrian Kurek, Marcin Mrożek i młodziutki Kamil Małecki.

Podopieczni Piotra Kosmali do Kołobrzegu wysyłają natomiast odmłodzony skład z kapitanem - Łukaszem Bodnarem. O czołowe pozycje w klasyfikacji generalnej bić się ma drugi w GP Czech Republic Jiri Polnicky. Przed własną publicznością swoich szans będą szukać również żądni sukcesów Adam Stachowiak, Stanisław Aniołkowski, Adrian Banaszek, Norbert Banaszek oraz znakomity pomocnik Paweł Charucki. Wśród zawodników, którzy mogą nam dać biało-czerwony sukces w klasyfikacji końcowej trzeba wymienić także podopiecznych Wojtka Pawlaka z zespołu Domin Sport. Z numerem pierwszym na wstępnej liście startowej znalazł się Kamil Zieliński, znakomity kolarz, lider Tour de Pologne 2015, zwycięzca Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. O swoje może walczyć także Artur Detko, szósty podczas GP Czech. Na finiszowych metrach walkę z najlepszymi ma podjąć Mateusz Nowak, zwycięzca dwóch etapów wyścigu Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour. Swoim doświadczeniem i spokojem na trasie epatować mają Jarosław Rębiewski i Mariusz Witecki, a młodzieńczą fantazję spróbują wykorzystać Mateusz Oborski i Patryk Kostecki. Ósemkę startową, na tę chwilę uzupełnia Mateusz Komar.

Z licznego grona międzynarodowego uwagę obserwatorów przyciągnie Johim Ariesen. Holender, który najwyraźniej upodobał sobie ściganie w Polsce, swoją klasę pokazał podczas ubiegłorocznego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, gdzie znokautował wszystkich, wygrywając cztery etapy i całą imprezę. W 2016 roku ten 28-letni zawodnik ma już trzy zwycięstwa, odniesione w Portugalii i Dani, a w naszym kraju startował w wyścigu CCC Tour, gdzie na etapie do Polkowic był drugi. Na czele Serbskiego Start - Vaxes Cycling Team stanie Konrad Tomasiak.

Pełna trasa Bałtyk-Karkonosze Tour 2016:

17.05.2016 Kołobrzeg (prolog-kryterium uliczne)

18.05.2016 I etap Kołobrzeg – Chociwel (193,9 km)

19.05.2016 II etap Kościan – Opalenica (176,8 km)

20.05.2016 III etap Zbąszynek – Zbąszynek (137,2 km)

21.05.2016 IV etap Kożuchów – Lubań (173,6 km)

22.05.2016 V etap Kowary – Przełęcz (11,6 km) Okraj (jazda indywidualna na czas)

22.05.2016 VI etap Piechowice – Karpacz (89,3 km).

 Mini sondaż

Czy Bałtyk-Karkonosze Tour 2016 wygra Polak?

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 2

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda