Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Polskie ekipy szosowe

s24.pl > Kolarstwo > Polskie ekipy szosowe

Źródło:  "Informacja prasowa"
Piątek, 12 czerwca 2015

Małopolski Wyścig Górski/Robert Jarosz MWG 2015: Miechowski finisz dla Marko Kumpa

(Fot. Małopolski Wyścig Górski/Robert Jarosz)
Sprinterską rozgrywką zakończył się pierwszy, najłatwiejszy z etapów Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na mecie w Miechowie najlepszy okazał się Marko Kump (Adria Mobil), pokonując Vitaliy’a Butsa (Kolss-BDC) i Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Fuji Żory).

Do Kumpa trafiła również pomarańczowa koszulka Małopolski-Regionu Kraków dla lidera klasyfikacji generalnej 53. MWG.


W piątkowe popołudnie rozegrany został pierwszy z etapów 53. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego, którego 136-kilometrowa trasa poprowadziła z Alwernii do Miechowa. Na tym krótkim odcinku o niemalże płaskim profilu na zawodników czekały trzy lotne premie Tauron i jedna górska CCC.

Kolarze do rywalizacji przystąpili przy niemalże bezchmurnym niebie i temperaturze sięgającej 38 stopni Celsjusza. Jednym słowem upał co nie miara, ale to nikogo nie zniechęciło do walki i od startu peleton kręcił bardzo aktywnie. Podejmowane były liczne próby odjazdów, ale przez długi czas nic poważnego z tego nie wychodziło.

Pierwszą lotną premię Tauron w Trzebini wygrał Marco Kump (Adria Mobil) przed Alexem Buttazzonim (ASD Cyclin Team Friuli) i teamowym kolegą Josipem Rumacem. Włosi z ekipy Friuli tympanie zwalniali, bowiem raptem trzy kilometry dalej rozegrana została pierwsza i zarazem jedyna tego dnia premia górska CCC. Komplet punktów zgarnął tam Mattia De Marchi (Friuli) przed kompanem z drużyny Roberto Giacobazzim i Bartoszem Szczepanowskim (TC Chrobry Saroni Głógów).

Dopiero po minięciu tych dwóch premii peleton nieco się uspokoił, dzięki czemu pojawiła się szansa na zawiązanie ucieczki. Skorzystali z niej Patryk Złotowicz (TKK Pacific Toruń), Wojciech Skarżyński (Wibatech Fuji Żory) i Artem Topchanyuk (Tusnad Cycling Team), którzy stopniowo zwiększali swoją przewagę. Za ich plecami trwały kontry, nie przynoszące jednak nic poza kolejnym zamieszaniem.

Na 44. kilometrze, a więc w Bukownie, gdzie wyznaczono drugi lotny finisz Tauron, trio zameldowało się z przewagą przeszło minuty. Nieco mniej tracili lider klasyfikacji górskiej CCC Piotr Skarżyński (Whistle Eskom Ziemia Brzeska) i Guy Gabay (Cycling Academy Team), którzy rozpoczęli pościg za czołówką.

Rzeczony pościg trwał dość długo, bowiem prowadzące trio zdążyło rozegrać między sobą jeszcze trzecią lotną premię w Wolbromiu, ale w końcu dwójka doszła trójkę i wspólnymi siłami kontynuowała ucieczkę. Trzeba przyznać, że świetnie im to wychodziło, bowiem przewaga zaczęła rosnąć w najlepsze i na 90. kilometrze przekraczała oscylowała na poziomie 5 minut.

Tak duża różnica była jednak sygnałem ostrzegawczym dla peletonu, który zabrał się do pracy i bez większego problemu redukował swoją stratę, która na 25 kilometrów przed metą wynosiła 2 i pół minuty.

Wysokie tempo pościgu i niewielkie pagórki w końcówce etapu sprawiły, że mocno naciągnięty peleton mocno się podzielił. Sytuacja zrobiła się chaotyczna i nie poprawił jej za bardzo fakt, że kolarze dwukrotnie natknęli się na zamknięte przejazdy kolejowe. Tuż przed pierwszym z nich z czołówki zaatakował na solo Topchanyuk, który miał to szczęście, że przemknął przez przejazdy jeszcze nim bariery zaczęły opadać.

26-letni Ukrainiec utrzymywał przez jakiś czas około 30-sekundową przewagę, ale grupa zasadnicza, która po trudnościach zdołała się zjechać, ostatecznie skasowała jego akcję na 5 kilometrów przed metą.

O kolejności na mecie w Miechowie zadecydował więc długi finisz po prostej, wiodącej w samej końcówce tuż pod górę. Najszybszym zawodnikiem okazał się tam Marko Kump (Adria Mobil), pokonując na kresce Vitaliy’a Butsa (Kolss-BDC) i Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Fuji Żory). Naturalną koleją rzeczy Kump sięgnął również po pomarańczową koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Małopolskiego.

- Moim celem na ten wyścig było pokazać się na dwóch pierwszych etapach, szczególnie, że poprzednie starty nie należały do najbardziej udanych. Dziś jednak udało się połączyć moje ambicje z poleceniami kapitana ekipy i zabrałem się w odjazd dnia – opowiadał na Rynku w Miechowie Wojtek Skarżyński, zawodnik Wibatechu, który został najaktywniejszym kolarzem na 1. etapie MWG. – Mieliśmy dość sporą przewagę, ponad 5 minut, ale współpraca nie do końca się nam układała i w końcu nas złapali. Cieszę się jednak, że miałem okazję się pokazać, a w końcówce pomóc jeszcze mojemu koledze z drużyny, Sylwkowi Janiszewskiemu, który finiszował na 3. miejscu.

Wyniki 1. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2015 (Alwernia – Miechów, 136 km):

1. Marko Kump (Adria Mobil)
2. Vitaliy Buts (Kolss-BDC)
3. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji Żory)

Lider klasyfikacji generalnej (Małopolska Region Kraków): Marko Kump (Adria Mobil)
Lider klasyfikacji sprinterskiej (Tauron): Wojciech Skarżyński (Wibatech Fuji Żory)
Lider klasyfikacji górskiej (CCC): Mattia De Marchi (ASD Cycling Team Friuli)
Lider klasyfikacji młodzieżowej (MOT Małopolska Organizacja Turystyczna): Guy Gbay (Cycling Academy Team)Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 0

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Ocena: 0

Dodano: 2015-06-13 20:31:46
Dodał: '~Anonim'

Re: MWG 2015: Miechowski finisz dla Marko Kumpa

Biedne to Polskie kolarstwo

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda