Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» Kolarstwo

s24.pl > Kolarstwo

Źródło:  "s24.pl"
Piątek, 1 marca 2013

Kto nowym szefem UEC?


UEC (Fot. UEC)

Już w ten weekend w stolicy Francji - Paryżu odbędą się wybory nowego prezydenta Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC). Na fotel prezesa kandydują Francuz David Lappartient oraz urodzony w Chabarowsku, ale legitymujący się belgijskim obywatelstwem, Andriej Czmil.

Kandydaci staną do pojedynku w niedzielę, kiedy odbędzie się wybór nowego prezydenta Unii. Obaj przedstawili już programy wyborcze i powoli kończą swoje kampanie. Przypomnijmy, że dotychczasową funkcję prezesa UEC sprawował Wojciech Walkiewicz, który z powodu limitu wieku, ustępuje ze stanowiska.


Francuski kandydat Lappartient startuje do wyborów z hasłem: "Razem dla europejskiego kolarstwa" i ma w planach m.in. wzmocnienie roli narodowych federacji, pogłębienie współpracy pomiędzy Europejską Unią Kolarską, a rodzimymi związkami, stworzenie programu opartego na solidarności związków i kooperacji. Francuz deklaruje także promocję europejskiego kolarstwa, wprowadzenie kodeksu etyki (walka z dopingiem), zmianę formatu europejskich czempionatów (w tym organizację kolejnych mistrzostw na poziomie Europy). Istotnym elementem programu wyborczego Francuza jest wzmocnienie pozycji europejskiej federacji jako instytucji odpowiedzialnej za kolarstwo w Europie.

Czmil, który urodził się w Rosji w 1963 roku, wychował na Ukrainie, amatorską karierę rozwijał w Mołdawii, a od 1998 roku jest obywatelem Belgii, swój program wyborczy oparł na czterech fundamentalnych kwestiach: wzmocnienie roli i zaangażowanie narodowych federacji w strukturach UEC, edukacja sportowa i rozwój kolarstwa w Europie poprzez organizację nowych imprez (dla różnych kategorii wiekowych) - stworzenie kalendarza "europejskiego", promocja i popularyzacja kolarstwa w Europie poprzez formułę "hobby - rekreacja - zdrowie". Czmil proponuje także program do walki z dopingiem dzięki m.in. stworzeniu niezależnego od UCI systemu kontroli antydopingowych oraz implementacji programu "fair play".

Wojciech Walkiewicz, były prezes Polskiego Związku Kolarskiego, stanowisko szefa UEC piastował od wiosny 2008 roku, kiedy to Kongres tejże federacji odbył się na pruszkowskim welodromie w Pruszkowie. Jednym w większych sukcesów Walkiewicza było wprowadzenie w życie torowych mistrzostw Europy elity w kolarstwie torowym. Historyczne, pierwsze zawody tej rangi odbyły się w Pruszkowie, w 2010 roku.

Fabian Florek

Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 0

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda