Źródło:  "PZKol"
Piątek, 17 lipca 2015

szymonsikora.pl/Szymon Sikora Pikulik i Krawczyk ze srebrem

(Fot. szymonsikora.pl/Szymon Sikora)
Daria Pikulik i Szymon Krawczyk wywalczyli ósmy i dziewiąty dla Polski medal w młodzieżowych mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. W Atenach zdobyli oni srebro w wyścigu punktowym.

Daria Pikulik stanęła do walki w wyścigu punktowym juniorek, razem ze swoją siostrą Wiktorią. Obie bez problemów przeszły przez eliminację i wystartowały w finale. W nim znalazły się w 6-osobowej grupce, która nadrobiła nad resztą jedno okrążenie. Zyskały w ten sposób 20 punktów. Daria dołożyła do tego 13 punktów, w tym 5 za najszybszy sprint na mecie i łącznie uzbierała 33 "oczka". Dało jej to drugie miejsce i srebrny medal. Lepsza była tylko Włoszka Rachele Barbieri. Wiktoria była również bardzo bliska medalu, gdyż z 24 punktami uplasowała się na 4. miejscu, z tym samym dorobkiem, co trzecia Tessa Dijksman. Holenderka wyprzedziła Polkę na "kresce" i zapewniła sobie w ten sposób brąz.

Wicemistrzostwo Europy w wyścigu punktowym wywalczył również w juniorach, Szymon Krawczyk. Wygrał on swój bieg eliminacyjny, a drugi z Polaków, Daniel Staniszewski był trzeci w swoim. W finale Staniszewski rozpoczął bardzo dobrze, od 8 punktów na półmetku. Nie tylko punktował, ale też pomagał Krawczykowi. Mistrz Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie nie ukończył ostatecznie rywalizacji, ale jego kolega wykorzystał jego pomoc. Łącznie uzbierał 15 punktów, wygrywając m.in. sprint na ostatnim okrążeniu. Mistrzostwo Europy, z 17 punktami, zdobył Joey Walker (Wielka Brytania).

W wyścigu punktowym startowali też orlicy i orliczki. Łucja Pietrzak uplasowała się na 7. miejscu, a druga z Polek, Alicja Ratajczak nie dojechała do mety. Wśród mężczyzn, Rafał Jeziorski i Paweł Zaleśny nie zdołali przejść eliminacji, zajmując miejsca poza pierwszą "12".

Sprinterzy w kategorii mężczyźni U23, kobiety U23 i junior rozpoczęli zmagania w sprincie indywidualnym. Mateusz Lipa i Mateusz Rudyk dobrze spisali się w kwalifikacjach (6. i 9.miejsce) i awansowali do 1/16. Obaj pokonali swoich rywali, odpowiednio Svajunasa Jonauskasa (Litwa) i Alexandera Sharapova (Rosja). Także w 1/8 byli mocniejsi od swoich przeciwników, eliminując Jonathana Mitchella (Wielka Brytania) i Vasilijus Lendela (Litwa). Lipa zakończył jednak rywalizację na 1/4 (ostatecznie zajął 8. lokatę), a Mateusz Rudyk powalczy jutro o medal w półfinale.

Do fazy pucharowej sprintu awansowały dwie Polki w kategorii U23 - Katarzyna Kirschenstein i Urszula Łoś. Osiągnąły one 7. i 10. czas eliminacji. Obie przebrnęły przez 1/16 (pokonując Valeriię Zalizną i Francescę Pattaro), ale w 1/8 musiały uznać wyższość swoich rywalek (Melissandre Pain i Victorii Williamson). Kirschenstein wygrała swój bieg w repasażach i ostatecznie została sklasyfikowana na 8. miejscu.

Marcin Czyszczewski i Michał Lewandowski przebrnęli przez eliminacje sprintu w juniorach. W 1/16 pierwszy z nich wygrał swój bieg, a Lewandowski musiał pożegnać się z dalszą rywalizacją. Czyszczewski przegrał co prawda w 1/8, ale później wygrał repasaże i zapewnił sobie walkę o miejsca 5-8. Wyszedł z niej zwycięsko i zajął w mistrzostwach Europy 5. pozycję. W Atenach, ścigały się również juniorki na 500 metrów. Aleksandra Tołomanow wykręciła w tej konkurencji 16. czas.

głosów: 1

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda